Årets Idrætsudøver i Rødovre Kommune

 

Priserne uddeles ved den årlige foreningslederfest årets efter.

2018    Anders Berenth, Gymnastik og idrætsforeningen Orient
2017    Louise Ahlquist Rimbæklund Nielsen, Islev Taekwondo Klub
2016    Rødovre Håndboldklubs damer
2015    Tobias Hyttel, Hwarang Taekwondo Klub
2014    U15 holdet, Cykelklubben FIX
2013    Michael Smidt, Rødovre Mighty Bulls
2012    Mikkel Hjorth, Rødovre Karate Skole
2011    Rødovre Floorball Club
2010    U16 piger, Rødovre Håndboldklub
2009    Michelle Karvinen, RSIK
2008    Jonas Wang, Cykelklubben FIX
2007    KyTu Dang, Hwarang Taekwondo Klub
2006    U-16, Rødovre Skøjte og Ishockey Klub
2005    Rødovre Floorball Club
2004    Springrytmeholdet mix, Rødovre og omegns Gymnastikforening
2003    Britt Brøndsted, Bowlingklubben SISU
2002    1. holdet El. kørestolshockey, Gymnastik- & idrætsforeningen ORIENT
2001    Anders Hansen, Morten Truelsen, Lars Ulrich, Cykelklubben FIX
2000    Per Jensen, Ian Jensen, Rødovre Jiu-jitsu Klub YAWARA
1999    Senior Springrytmeholdet, Rødovre og omegns Gymnastikforening
1998    1. senior herre, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
1997    Philip Reyes, Rødovre Taekwondo Klub HWA RANG
1996    Trine Jensen, Rødovre Taekwondo Klub HWA RANG
1995    1. senior holdet, Boldklubben AVARTA
1994    1. senior holdet, Rødovre Håndboldklub
1993    Daniel B. Jensen, Cykelklubben FIX
1992    Susanne Møller, Rødovre Håndboldklub
1991    Palle Thoft Jensen, Rødovre Karate Skole
1990    Kim Andersen, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
1989    Olaf Eller, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
1988    Connie Hansen, Rødovre Kørestols Basketball Klub
1987    Brian Bistrup, Cykelklubben FIX
1986    Lone Orby Christensen, Rødovre Håndboldklub
1985    Connie Hansen, Rødovre Kørestols Basketball Klub
1984    Poul Sørensen, Rødovre Håndboldklub
1983    Birgitte Rou Jensen, Bowlingklubben SISU
1982    Hubert Foidl, Rødovre Skytteforening
1981    Hasse Rønnow, Rødovre Atletik Club
1980    John Erik Kristensen, Rødovre Håndboldklub
1979    Carsten Nielsen, Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
1978    Rødovre Skøjte- & Ishockey Klub
1977    Eva Wulff Hansen, Rødovre og omegns Gymnastikforening
1976    Jan Stelmaszczyk, Rødovre Sportsfisker Forening
1975    Annelise Psilander, Ulla Jensen, Johnna Jochumsen, Inger Andersen Rødovre Skytteforening
1974    Birgitte Lund, Bowlingklubben SISU
1973    Karin Pagaard, Rødovre Atletik Club
1972    1. senior herre, Rødovre Statsskoles Volleyballklub
1971    Niels Erik Voss, Rødovre Badminton Club
1970    Mogens Findahl, Rødovre Atletik Club
1969    Else Trangbæk, Rødovre og omegns Gymnastikforening
1968    Pia Søgaard, Svømmeklubben VEST
1967    Aud Jensen, Rødovre Atletik Club
1966    John Berthelsen, Svømmeklubben VEST
1965    Hans V. Petersen, Rødovre Atletik Club